Jak tworzyć atrakcyjne place zabaw dla dzieci?

Przymierzając się do stworzenia atrakcyjnego placu zabaw dla dzieci spróbujmy określić na początku, w jakim wieku będą użytkownicy. Aby określić, w jakim wieku są dzieci zamieszkujące najbliższą dla placu zabaw okolicę, warto sięgnąć po konsultacje społeczne: dzięki nim określimy nie tylko, jakie upodobania mają maluchy w kwestii zabawy na świeżym powietrzu, ale także dotrzemy do informacji na temat tego, jakie są prognozy dla pojawienia się nowych mieszkańców w ciągu najbliższych kilku lat. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, w jaki sposób można stworzyć atrakcyjne place zabaw dla dzieci.

Jaki sprzet na place zabaw dla dzieci młodszych, a jaki dla starszych?

Niezależnie od określenia struktury demograficznej najbliższej okolicy, zawsze warto zadbać o to, aby plac zabaw był multifunkcjonalny: aby przeznaczony był nie tylko dla najmłodszych, ale także aby mogły się na nim bawić nieco starsze dzieci. Kluczem tutaj jest odpowiednie rozlokowanie sprzętów. Blisko wejścia na plac powinny znajdować się elementy do zabawy dla najmłodszych dzieci, czyli bujaki, sprężynowce, huśtawki na place zabaw wyposażone w siedziska dla najmłodszych, a także płytkie (najlepiej plastikowe) piaskownice. Jest to też odpowiednie miejsce dla małych kolorowych plastikowych domków do zabaw dla najmłodszych. Małe dzieci szczególnie cenią sobie intensywne kolory. Starsze natomiast potrzebują takich sprzętów i zestawów na plac zabaw, które pozwolą im na zabawę w grupie, a także takie, które pozwolą nie tylko ćwiczyć podstawową równowagę ciała, ale takie takich, które pozwolą na wyrabianie wytrzymałości i tężyzny fizycznej. Stąd w sekcji dla starszych dzieci na placu zabaw nie powinno zabraknąć linariów, większych karuzeli, a także domków umieszczonych na wysokościach. Również ruchome platformy, mostki na wysokości, a także duże kręcone zjeżdżalnie są przeznaczone właśnie dla starszych dzieci, które wyrosły już z wieku przedszkolnego.

Strefa sprzętów na place zabaw dla dzieci starszych powinna znajdować się w oddalonej od wejścia części ogrodzonego ogrodu: wówczas jednak trzeba sprawić, aby dzieci starsze, które wbiegają na plac zabaw, miały ograniczoną możliwość potrącania młodszych maluchów bawiących się w swojej strefie.

Wybieramy najlepsze miejsce na plac zabaw na osiedlu

Miejsce do urządzenia placu zabaw powinno być zacienione, odseparowane od jezdni szybkiego ruchu, a także znajdujące się na widoku z okien (szczególnie, gdy mamy do czynienia z placem zabaw na osiedlu mieszkaniowym). Wbrew pozorom, umieszczanie placu zabaw wśród bloków, zwłaszcza jeśli owe bloki okalają koncentrycznie plac zabaw, nie jest najlepszym pomysłem. Powstaje wówczas hałas, którego siła jest zwielokrotniona przez echo – to przeszkadza chyba wszystkim mieszkańcom osiedla.

Place zabaw dla dzieci: dodatkowe wyposażenie

Poza elementami do zabawy, na placach zabaw powinny znajdować się kosze na śmieci, a także tablice informacyjne, na których można napisać ważny komunikat. Bardzo użytecznym i coraz chętniej stosowanym sprzętem jest wieszak na ubrania – jest to szczególnie istotne w czasie wiosny i jesieni, gdy słońce w południe przypieka tak bardzo, że dziecko może się już rozebrać na kilka kwadransów. Konieczne są też ławki dla rodziców oraz stoliki, przy których można zjeść posiłek.

Bezpieczne place zabaw dla dzieci, czyli kilka slow o certyfikatach

Wszystkie place zabaw dla dzieci umieszczane w przestrzeni publicznej: na skwerach, w przedszkolach lub na osiedlach mieszkaniowych lub w pensjonatach powinny spełniać normy bezpieczeństwa TUV, SGS i Intertek. Normy mówią o bezpiecznej strefie upadku, a także o tym, jak względem siebie nawzajem powinny być umieszczone poszczególne sprzęty oraz o tym, jaką nawierzchnię zainstalować na placu zabaw, aby wszelkie upadki i poślizgi były odpowiednio zamortyzowane.

Gdy kupujemy elementy na place zabaw dla dzieci, które będą wykonane z drewna, wówczas należy sprawdzić, czy spełniają one normy PN-EN 350-2, 335-2 i 352-2, które mówią o tym, jakiej odporności powinno być drewno. Konstrukcja drewniana musi być na przykład odporna na ataki biologiczne (grzyby, pleśń itp.), a także odpowiednio twarda, ale i elastyczna.

Kto nadzoruje bezpieczeństwo placów zabaw?

O tym, czy plac zabaw spełnia wymogi bezpieczeństwa, decyduje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Pośrednie orzecznictwo należy także do Inspekcji Handlowej, która ma prawo skontrolować sprzęt znajdujący się w obrocie handlowym na terenie Polski pod kątem zgodności z normami bezpieczeństwa. Dodatkowo oczywiście należy kupować ten sprzęt, który ma przede wszystkim deklarację zgodności (zapewniają przez producenta).

 

Jesteś rodzicem i szukasz ciekawych informacji o tym, jakie wymagania muszą spełniać place zabaw dla dzieci? Sprawdź Kulturalny Plac Zabaw – to portal dla rodziców, w którym znajdziesz wiele porad dotyczących placów zabaw oraz wszelakie porady.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *