Place zabaw budżety obywatelskie: coraz więcej miejsc dla maluchów w miastach

W ostatnim czasie samorządy coraz częściej decydują się oddać część pieniędzy z budżetu w zarządzanie mieszkańców. Pod nazwą budżet obywatelski kryje się wolność wyboru, co powstanie w danym roku w mieście. Dzięki temu w polskich miastach powstaje coraz więcej nowoczesnych placów zabaw, ponieważ rodzice starają się, żeby ich dzieci miały to, co najlepsze.

Każdy może zgłosić swój pomysł

Taka forma rozporządzania pieniędzmi jest bardzo nastawiona na mieszkańców i ich potrzeby, dlatego władze ustalają na to coraz wyższe kwoty. Im więcej mieszkańców jest zaangażowanych, tym większy jest tego sens. To moment, kiedy możemy zgłosić nasze zapotrzebowanie, które często jest niedostrzegane przez władze. Prezydent miasta nie wie bowiem, że na przykład dzieci na danym osiedlu nie mają gdzie się bawić. Dzięki temu rozwiązaniu powstaje coraz więcej boisk, siłowni na powietrzu, wybiegów dla psów, rodzice natomiast stawiają na place zabaw budżety obywatelskie finansują ich bowiem coraz więcej. Siła tkwi tu w największych potrzebach mieszkańców, ale również w naszej sile przekonywania. Jeżeli nasi sąsiedzi nie mają bowiem swoich potrzeb, odpowiednio zmotywowani, na pewno zagłosują za naszym pomysłem. Budżet obywatelski jednoczy więc również mieszkańców w jednej sprawie.

Jedna dzielnica to jedna inwestycja

Najczęściej budżet obywatelski podzielony jest na dzielnice, żeby w każdej części miasta mieszkańcy mogli wybrać coś dla siebie. To bardzo ułatwia wybór, ponieważ mieszkając na jednym końcu miasta nie interesuje nas, co powstanie na drugim, bo i tak nie mamy tam łatwego dostępu. Każdego przede wszystkim interesuje własne podwórko i wśród takich inwestycji będzie wybierał. Oczywiście bardzo często głosy zależą od tego jaka grupa społeczna, czego będzie potrzebować. Kierowcy najczęściej głosują na nowe parkingi, sportowcy na boiska i siłownie, a rodzice na place zabaw budżety obywatelskie otwarte są dla wszystkich. Najważniejsze jest to, żeby popierała cię większość mieszkańców, bo budżet obywatelski działa na zasadach demokracji. To pokazuje również, co dla ludzi w mieście jest najważniejsze i może pomóc w ustalaniu budżetu miejskiego w kolejnym roku.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *