Lampy sufitowe to nie wszystko, zamontuj też kinkiety!

Wśród różnych sposobów na wyróżnienie mieszkania spośród dziesiątek innych jest odpowiedni dobór oświetlenia w nim instalowanego. Wiele osób po prostu kupuje pierwsze lepsze oprawki, lub wręcz wiesza gołe żarówki, a to błąd. Odpowiednio dobrane lampy i kinkiety mogą wiele zmienić, podobnie jak dobór miejsc, w których będą one umieszczone.

Lampy we wszystkich kolorach

Już sam dobór barw i wzornictwa powinien być poprzedzony namysłem. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno charakter domowników i ich gusta, jak i aranżację reszty mieszkania. Jeśli np. domownicy lubią styl nowoczesny, to oprawki w pastelowych barwach mogą im nie przypaść do gustu, zamiast tego będą woleć coś wyrazistego, np. zupełnie białe, ale kompletnie czarne.

Kształt żyrandoli i kinkietów

Liczy się również design. Jedni wolą coś w starym stylu, inni bardziej modernistycznego. Jeśli dodać to tego sam układ pomieszczenia, to czasami zbyt duży klosz lub zbyt szeroka oprawa lamp potrafią wpłynąć na odbiór pomieszczenia jako przytłaczające. Ale już te same oprawy po zmianie ich ustawienia, nawet na zasadzie przesunięcia kąta padania oświetlenia, mogą nagle nadać wszystkiemu wrażenia przestrzeni.

Nie tylko sufit: kinkiety też w modzie

Zwykle zwraca się uwagi tylko na światło padające z góry, a tymczasem może przecież iść też z dołu, prosto z oczek podłogowych lub wręcz z boku. Wynika z faktu, ze choć podstawą są lampy kinkiety też sprawdzają się wyśmienicie. Warto też zwracać uwagę na to, ze inna powinna być wysokość, na której kinkiety wiesza się obok kanapy, czy miejsca, w którym ustawiony będzie fotel, na którym zwykle domownicy czytają, a inna w salonie gościnnym.

Trzeba też zwracać uwagę na łatwość dostępu do lamp. Jeśli znajdą się w zbyt niedostępnej lokalizacji trudno będzie w nich wymieniać żarówki gdy zajdzie taka potrzeba. Podobnie sama konstrukcja klosza w kinkiecie może stanowić spore utrudnienie w tym zakresie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *